Fraktāļu zīmēšana palīdz ieskatīties informācijā, ko glabā mūsu zemapziņa
(Vakaru vadīja: Ineta Jaunciema)
20. novembra vakarā tikāmies, lai vairāk kaut ko uzzinātu par to, kas ir fraktāļi un to zīmēšana. Izrādās, ka fraktālis populārzinātniskā skaidrojumā ir neregulāra, no fragmentiem sastāvoša forma, kas, dalīta sīkākās vienībās, ir veseluma kopija. Terminu izveidoja Benuā Mandelbrots 1975. gadā, ņemot pamatā latīņu vārdu fractus, kas nozīmē „salauzts”. Fraktālis sākotnēji vairāk bija jēdziens, ko saistīja ar matemātiku, tomēr tas ir atradis savu vietu un pielietojumu arī psiholoģijas jomā.
Ineta Jaunciema pastāstīja, ka, lai uzzīmētu fraktāli, ar aizvērtām acīm jāļauj rokai apmēram vienu minūti brīvi vilkt līnijas pēc sajūtām. Kad zīmējums tapis, ar aizvērtām acīm izvēlas krāsainus zīmuļus un vienu pēc otra aizkrāso zīmējuma laukumus, līdz viss ir aizkrāsots.
Ir tik aizraujoši vērot, kā top zīmējums un reizē stāsts par kādu no mūsu rakstura šķautnēm. Kad zīmējums ir pabeigts, laiks tā tulkošanai. Vārds pa vārdam, un atklājas stāsts, ko mūsu ķermenis ar līniju un krāsu palīdzību grib mums pastāstīt. Vieniem tas ir padoms, citiem raksturojums, bet vēl kādam - viela pārdomām.
Patiess prieks, ka cilvēki atrod laiku sevis izzināšanai un pilnveidošanai. Cilvēks pēc savas būtības arī ir līdzīgs fraktālim, jo viņš ir atdarinātājs. Kaut arī esam tik atšķirīgi, tomēr visi saucamies cilvēki, kas radīti pēc Dieva parauga. Mēs varam atdarināt tikai to, ko esam redzējuši vai paši piedzīvojuši. Jo vairāk cilvēks sevi pilnveido, jo mazāk apkārtējie cilvēki un apstākļi viņu spēj ietekmēt.
Paldies jaukajai pasniedzējai Inetai Jaunciemai!
27. novembrī darināsim Sapņu ķērājus, kas noderēs gan kā dāvana Ziemassvētkos, gan arī katra paša mājas interjerā. Uz drīzu tikšanos!