ATBILDĪBA. 4. bauslis - NOSAKI PRIORITĀTES
Cilvēki ir dažādi – vieniem patīk sastādīt plānus un sevi disciplinēt, bet citiem vienkārši plūst pa dzīves straumi. Protams, nav tādas vienas universālās receptes, kā dzīvot un būt laimīgam. Tomēr pastāv likumsakarības, kas veido mūsu dzīves kvalitāti. Viens no būtiskākajiem dzīves aspektiem ir prasme noteikt prioritātes jeb svarīgāko. Izvirzītās prioritātes kļūst par ieradumiem, un ieradumi ilgtermiņā veido dzīves kvalitāti. Ja cilvēks 5 dienas nedēļā strādā, lai brīvajā laikā varētu atļauties izbaudīt savus vaļaspriekus, tad ar laiku viņš kļūst par savas jomas profesionāli un iegūst sev līdzīgi domājošus draugus. Ja cilvēks brīvo laiku velta mājas būvniecībai vai dzīves apstākļu uzlabošanai, tad ar laiku viņš iegūst stabilu pamatu un drošu dzīves telpu. Ja cilvēks strādā, lai nedēļas beigās kopā ar draugiem varētu sēdēt kafejnīcā vai baudīt alu bārā, ar laiku var veidoties alkohola atkarība. Tas, ja tas notiek laiku pa laikam, jau nav nekas slikts, bet, ja tā kļūst par ierastu lietu katru nedēļas nogali, tas jau kļūst par paradumu, kuru grūti mainīt.
Paradumi veido dzīves kvalitāti. Personīgā higiēna, rūpes par savu izskatu un apģērbu ir jau ierasta lieta, tāpat būtu jābūt ar prasmi noteikt svarīgāko, kam ir vērts veltīt savu laiku un resursus, un kam nē. Ir teiciens, ka laiks ir nauda. Man gribētos piebilst, ka laiks ir vērtīgāks par naudu, jo mums pār to nav teikšanas.
Dzīvi var salīdzināt ar saskaitāmo rindu matemātikā. Mēs varam saskaitāmos mainīt vietām, bet summa no tā nemainās. Tāpat dzīves kvalitāte veidojas no cilvēka paradumiem. Kamēr ikdiena līdzinās viena otrai, nekas dzīves kvalitātē nemainīsies. Veltīgi gaidīt, ka kāds nāks no malas kaut ko mainīt mūsu dzīvē. Ja tu nespēj noteikt svarīgāko savā dzīvē un tam veltīt savu laiku, tad tev nebūs arī savas dzīves. Citi cilvēki izmantos tevi un tavu laiku, iesaistot savu plānu realizēšanā, jo viņiem ir plāns dzīvei, mērķi un prioritātes.
Ir jāmācās dzīvot apzinātu dzīvi, izprotot ko un kāpēc tev vajag. Esmu novērojusi, ka jaunībā liela daļa cilvēku grib ātri iegūt to, ko viņu vecāki vai tie, kam pāri 50, ir izveidojuši pakāpeniski dzīves laikā. Līdz 30 gadiem jauniešiem trūkst dzīves pieredzes, un arī vecākos viņi nevēlas ieklausīties, jo dzīvo ilūzijā, ka tie ir viņi, kas diktē noteikumus dzīvei un nevis otrādi. Ļaunāk ir tad, kad jaunietim rodas doma, ka viņam šajā dzīvē kaut kas pienākas no tā, ko viņš pats nav radījis. Daudziem šķiet, ja viņš kaut ko gribēs, tad apkārtējie uzreiz viņam pielāgosies, bet drīz vien nākas saprast, ka paša dzīve ir paša ziņā. Paveicies ir tiem, kuriem ir stipra ģimene un labas attiecības ar vecākiem, jo viņiem ir uz ko paļauties. Pārējos gadījumos nākas saskarties ar dzīves skarbo pusi, ka izdzīvo stiprākais.
Ar ko tad šie sabiedrībā dēvētie “stiprie” atšķiras no pārējiem? Ar prasmi noteikt prioritātes un soli pa solītim iet uz nosprausto mērķi. Sastopoties ar grūtībām, viņi nemeklē vainīgos, bet gan risinājumus. Šie cilvēki visu savu brīvo laiku nepavada pie televizora, datora vai telefona. Viņi netenko un neaprunā citus, sevi vērtējot augstāk par citiem. Viņi domā, vērtē, izdara izvēli un pieņem lēmumus. Viņi neuztraucas par to, ko domās citi. Pat tad, kad nav uz ko paļauties, viņi nenolaiž rokas un neatsakās no saviem sapņiem. Jā, varbūt uz brīdi apstājas, lai atpūstos, atgūtu spēkus un izvērtētu nākamo soli, bet viņi nežēlojas un neizliekas par dzīves upuriem.
Ja gribi zināt, par ko pārvēršas tava dzīve, nosauc 3 sev svarīgākās prioritātes. Ja tu nosauktajām prioritātēm regulāri velti pietiekami daudz laika, tad pavisam drīz tā būs tava dzīves kvalitāte. Ja cilvēkam galvenā prioritāte ir darbs – viņš kļūst par darbaholiķi, ja draugi, ballītes un “tusiņi” – par dīkdieni, ja prioritāte ir bērni – par apkalpojošo personālu utt.
Ir jāmācās atrast līdzsvaru starp pienākumiem un sirdslietām, ģimeni un laiku sev. Svarīgi ir apzināties, ka katram vecumam ir savas prioritātes un savi vaļasprieki, tāpat kā gadam - savi gadalaiki. Aizstāsi vienu saskaitāmo matemātikā ar citu, un summa mainīsies. Aizstāsi vienu paradumu ar citu, un dzīves kvalitāte mainīsies. Lai veicas!