ATBILDĪBA. 3. bauslis - IZVĒLE
Autore: Inguna Balgalve
Daudzi pat nav aizdomājušies, cik svarīgi ir prast izdarīt izvēli. Patiesībā šī ir prasme, kuru mums nākas izmantot visu dzīvi. To var nozīmīguma ziņā salīdzināt ar elpošanu. Kad sarunās ar cilvēkiem es pajautāju: “Vai tā bija tava izvēle?”, daudzi samulsa un atzina, ka nekad nav domājuši par to, cik svarīgi ir izdarīt savu izvēli vai pieņemt gala lēmumu. Kad jautāju vai viņiem patīk izdarīt izvēli, daļa atzina, ka nepatīk. Turpināju jautāt - kāpēc? Atbildes bija: man vieglāk pielāgoties citam cilvēkam, ja izdarīšu izvēli no manis gaidīs rīcību, bail, ka kļūdīšos, nezinu vai tā būs labāk utt.
Dzīvē izvēle ir jāizdara katru dienu un vairākas reizes. Kas notiek ar cilvēku, kurš nav pieradis izdarīt izvēli? Viņš kļūst par ērtu instrumentu citu cilvēku rokās, ar viņu var viegli manipulēt, ietekmēt, pārliecināt rīkoties citu interesēs pretī neko nesaņemot, ja nu vien nelielu pateicību. Kā likums – cilvēki, kuri nav raduši izdarīt savu izvēli, vienmēr meklē vainīgos savas neizdarības attaisnošanai. Prasme izdarīt izvēli sevī ietver arī atbildības uzņemšanos par savu izvēli. Tieši tāpēc ir cilvēki, kuri nav raduši izdarīt izvēli, lai nebūtu jāuzņemas atbildība. Tā rodas paradums meklēt vainīgos, lai attaisnotu savu nespēju uzņemties atbildību. Vainīgi ir vecāki, skola, valdība, kaimiņi, sieva, vīrs utt., tikai ne pats.
Prasmi izdarīt izvēli saviem bērniem ir jāiemāca vecākiem. Protams, bērns nevar izdarīt izvēli kā pieaugušais, bet ir lietas, ar ko būtu jāsāk. Ne vienmēr bērnam ēdiens ir jānoliek priekšā uz šķīvja, bet gan jāļauj izvēlēties no tā, kas atrodas uz galda. Daudzi uzreiz iebildīs, ka tas aizņem daudz laika utt. Bet kā jums šķiet, no kurienes rodas pieauguši cilvēki, kuri uz jautājumu: ko tu gribēsi pusdienās vai arī, ko nopirkt veikalā vakariņām, atbilde ir - kaut ko, ko uztaisīsi, to ēdīšu, to pašu ko tu. Vienkāršāk sakot – izdomā pati (pats). Nereti pēc tam vēl seko jautājumi, vai pat sliktākajā gadījumā pārmetumi pat to, ka kaut ko ne tā izdarīji.
Patiesībā cilvēki, kuri nav spējīgi izdarīt savu izvēli un uzņemties atbildību par sekām, ir apgrūtinoši pārējiem, jo kādam pastāvīgi ir jādomā un jāpieņem lēmumi viņu vietā. Rodas jautājums – kāpēc vienam pieaugušam cilvēkam būtu jāuzņemas atbildība par otru pieaugušu cilvēku, kurš negrib uzņemties atbildību ne par sevi, ne to, kas notiek viņa dzīvē? Ir atšķirība, vai divi pieauguši cilvēki savstarpēji vienojoties pieņem kopīgu lēmumu, vai arī viens pieaudzis cilvēks parazitē uz otra cilvēka resursiem. Pat ja divi pieauguši cilvēki nenonāk pie viena kopīga lēmuma, bet katrs paliek pie sava, tā tomēr ir viņu izvēle.
Cilvēki, kuriem nav ieaudzināta prasme izdarīt savu izvēli un uzņemties par to atbildību, arī neizrādīs iniciatīvu. Ar laiku apkārtējiem par viņiem zūd interese, jo viņu vietu ieņem citi, kuri nebaidās dzīvot, darīt, kļūdīties un vienalga turpināt iet uz savu mērķi, kuru ir izvēlējušies. Šie cilvēki nemeklē vainīgos, bet gan risinājumus esošaaji situācijai, lai sasniegtu iecerēto.
Ir teiciens, ka nekļūdās tikai tas, kas neko nedara. Kuri tad būs tie, kuri gribēs tos, kuri neko nedara? Nav jābaidās no tā, ka darīji, un kaut kas nesanāca, jo visa dzīve ir viena liela dzīves skola. Jebkurā gadījumā ieguvums ir zināšanas un pieredze. Ja kaut ko nezinām, tad jājautā tiem, kas attiecīgajā sfērā jau darbojas ilgāku laiku. Ja nav skaidrs, ko otrs cilvēks par tevi domā vai ko vēlas no tevis – pajautā. Pat ja tas, ko tu dzirdēsi nebūs tas, ko gribēji dzirdēt, tas dos tev situācijas skaidrību kā rīkoties tālāk. Izvairoties vai atliekot sarunu, tu tikai tērē savu laiku un bieži vien arī nervus. Ir jāmācās izmanto savai dzīvei atvēlēto laiku pilnvērtīgi. Nav neviena cilvēka, kurš dzīvē nebūtu pieļāvis kļūdas, piedzīvojis grūtus brīžus, cietis zaudējumus. Cilvēkam ir jāapzinās, ka nav tādas laimīgās dzīves, to veido paši cilvēki ar ticību, cerību un mīlestību, ar laiku klāt nāk pieredze un sapratne, ka katrs pats ir savas laimes kalējs.
Izdari izvēli, izrādi iniciatīvu un iegūsi prieku sirdij, un mieru dvēselei.
Astroloģe, numeroloģe, JSJ praktiķe Inguna Balgalve